Kategórie
Ostatné

Pandemický ale úspešný…. 2020

Činnosť Lezeckej akadémie ako aj iných klubov a športovcov bola v roku 2020 poznačená pandémiou, napriek tomu však rok 2020 môžeme hodnotiť ako úspešný.

Začiatok roka sme ešte stihli odštartovať organizáciou už tretieho ročníka kempu V4 Boulder session pre mládežnícke reprezentačné družstvá krajín V4. Tento rok mal kemp cez 50 zahraničných účastníkov a priniesol na Slovensko už opakovane slovinskú certifikovanú stavačku Katju Vidmar a po prvý krát aj Simona Margona.

Čo sa týkalo detských krúžkov, minulý rok bol veľmi turbulentný a museli sme mať niekoľko mesačných odstávok. Vďakabohu sme cez leto pre lezeniachtivé deti stihli uskutočniť aspoň niekoľko kempov. Pre deti od 8 do 12 rokov sme mali dva týždňové kempy na Zochovej Chate s lezením na Malokarpatských skalách. Pre staršie deti nad 12 rokov a pretekajúce deti sme uskutočnili týždenný kemp na Kaľamárke pri Detve. 

Slovenský pohár v športovom lezení bol prekladaný a bolo ťažké udržiavať tréningový režim, nakoľko sa podmienky a kalendár pretekov menili zo dňa na deň. Našťastie sa deti vedeli pomerne rýchlo adaptovať na situáciu s pretekmi a mládežníci sa skôr sústredili na výkony na skalách, kde posúvali svoje lezecké maximá. 

Na skalách sa tento rok darilo hlavne Jakubovi Fabricovi ktorý svoje maximum behom roka posunul hneď niekoľko krát. Viac sa venoval bouldrom ako lezeniu s lanom. Za najhodnotnejšie prelezy pokladá prelezy bouldrov  v Tartrách v obtiažnosti 7c, 7c+, 8a. Na lane sa mu podarilo preliezť svoje prvé 8b na deravej skale cestu Krtko a medicína. 

Vanda si na skalách vyliezla Nichts ist fur Ewigkeit za 8a+ čo je doposiaľ jediné slovenské ženské 8a+ na flash a za zmienku  z dlhšieho zoznamu Vandiných prelezov tiež určite stojí prelez cesty Dirty Bastard 8b. Lujza sa môže pochváliť prelezom cestyPrimera Linea 8a. Pavel Kratochvíl sa potuloval viac po Slovenských oblastiach, kde vyliezol cestu tanec s vlkmi za za 8b+ (c) v Krpcove a v zahraničí sa mu podarilo posunúť svoje bouldrové maximum na 8a+ prelezom Jack’s broken heart v Magicu. Tristan Sýkora si vyliezol cestu Punto Caramelo za 8a na OS na Kalymnose. Peter Jakabovič, Maťka Buršíková, Viki Kotuliak pridali niekoľko bouldrov v obtiažnosti 7b a 7b+ prevažne v Chtelnici. Lea Slobodová si pripísala tiež prelez bouldru  Bublifuk za 7c.

V septembri sa uskutočnil prvé medzinárodné preteky –  Európsky pohár mládeže v Augsburgu. Slovensko reprezentovalo deväť mladých lezcov. Z toho z Lezeckej akadémie sedem: Vanda Michalková, Martina Buršíková, Lujza Michalková, Peter Jakabovič, Tristan Sýkora, Andrej Buzaši, Jakub Fabric. Celá udalosť sa konala bez divákov a bol vysielaný on-line prenos.

Posledný septembrový víkend sa v Žiline konali Majstrovstvá Slovenska detí v športovom lezení v disciplíne obtiažnosť. Z našich detí sa najviac darilo Lei Slobodovej v kategórii U14, ktorá vyliezla titul Majsterky Slovenska. Tesne za ňou sa umiestnila Katka Hollá. V kategórii U10 sa dostal na bedňu náš nováčik Samko Lipták. 

V novembri sa stihli uskutočniť  ME v Moskve. Tieto preteky boli zároveň poslednou možnosťou nominácie na Olympiádu v Tokiu v disciplíne kombinácia. Vanda Michalková po ťažkom boji v trojkombinácii obsadila  22. miesto čím jej postup do semifinále ušiel len o kúsok . 

Tesne pred decembrovým lockdownom sa uskutočnili Majstrovstvá Slovenska detí v športovom lezení v disciplíne rýchlosť. Nakoľko boli preteky podmienené testovaním všetkých účastníkov, mali sme len veľmi malé zastúpenie v podobe dvoch pretekárok.

Ale úspešne Lea Slobodová obhájila aj tu titul majsterky Slovenska v lezení na rýchlosť (U14). 

Na Majstrovstvách Slovenska dospelých a mládeže  v lead a speed sme pobrali, čo sa dalo. Titul Majsterky Slovenska žien (lead) a aj U16 odniesla Lujza Michalková. Martina Buršíková skončila tretia v ženách a druhá v kategórii U16. V chlapčenskej kategórii U16 si titul v lezení na obtiažnosť vybojoval Tristan Sýkora a v U18 Jakub Fabric.

 

Titul Majstra Slovenska v kategórii dospelých na rýchlosť si odniesol Filip Hromada pred Jakubom Fabricom. V ženách vyhrala Martina Buršíková. Druhá skončila Lujza Michalkova. V U16 obsadila Martina Buršíkov

á prvé miesto, Lujza Michalková druhé miesto, Peter Jakabovič druhé miesto, Tristan Sýkora tretie miesto. V U18 – Filip Hromada obsadil v rýchlosti prvé miesto, Jakub Fabric druhé. 

Plánované Majstrovstvá Slovenska v športovom lezení detí  v disciplíne bouldering a tiež Majstrovstvá Slovenska dospelých a mládeže v boulderingu nasledujúci víkend sa už kvôli obmedzeniam kvôli pandémii nemohli uskutočniť. Preto naši mládežníci ani nemali kde zúročiť svoju pretekársku formu v rámci boulderových pretekov. Veríme však, že svoju prípravu ukážu v  sezóne roku 2021. 

Tento rok bol veľkou skúškou pre všetkých z nás – športovcov, trénerov, rodičov…… Chceme týmto všetkým Vám, ktorí tvoríte Lezeckú akadémiu srdečne poďakovať. 

Ďakujeme a prajeme veľa síl a trpezlivosti do ďalšieho turbulentného roku. Verím, že spolu to zvládneme…..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *